لوکس کت

فروشگاه

نژاد گربه اگزوتیک

اگر گربۀ ایرانی (پرشین)، گربه ای در یک لباس شب پر زرق و برق باشد، اگزوتیک، همان گربۀ ایرانی است که لباس خود را تا یک زیرپوش کاهش داده است. اگزوتیک  شورت هیر، یا به اختصار اگزوتیک، یک گربۀ ایرانی با پوشش متفاوت است. این نژاد جدید برای اولین بار در دهه ۱۹۵۰ از آمیزش گربۀ پرشین با شورت هیر آمریکایی بوجود آمد و بعداً نژادهای دیگری با موهای کوتاه مانند برمیس و آبی روسی نیز با پرشین آمیزش داده شدند. نتیجه نهایی گربه ای با همان خصوصیات و شخصیت گربۀ ایرانی اما با پوشش کوتاه، نرم و با مراقبت آسان بود.

این آمیزش که به منظور قرار دادن رنگ نقره ای چشمگیر و چشمهای سبز ایرانی در کنار موهای کوتاه آمریکایی در نظر گرفته شده بود، در ابتدا بحث برانگیز شد، اما پرورش دهندگان پرشین، شیفته این ظاهر جدید شدند و شروع به همکاری در توسعۀ آنچه اکنون تحت عنوان اگزوتیک شناخته می شود، کردند.

انجمن علاقمندان گربه، این نژاد را در سال ۱۹۶۷ به رسمیت شناخت و آن را اگزوتیک نامید. در برخی از انجمن های دیگر، این نژاد را تحت عنوان اگزوتیک شورت هیر می نامند تا آن را از  اگزوتیک لونگ هیر که گاهی در میان نژادهای اگزوتیک ظاهر می شود و توسط برخی از انجمن ها به عنوان نژادی جداگانه در نظر گرفته می شود، متمایز کنند. انجمن بین المللی گربه، این نژاد را در سال ۱۹۷۹ تحت عنوان اگزوتیک  شورت هیر، به رسمیت شناخت. امروزه، نژاد اگزوتیک توسط همۀ ثبت کننده های گربه، به رسمیت شناخته می شود. این روزها، اگزوتیک تنها از آمیزش پرشین و گربۀ هیمالیایی و نه هر نژاد موی کوتاه دیگری، تولید می شود. 

درباره گربه اگزوتیک

اگزوتیک تا زمانی که با او بازی کنید از ضربه زدن به اسباب بازی ها لذت می برد اما هنگامی که افراد مشغله دارند یا دور از او هستند نیز قادر به سرگرم کردن خود هست. آنها صادقانه اعضای خانواده را دنبال می کنند و با صبر و حوصله منتظر می مانند تا توجه آنها به هر صورتی به او جلب شود. اگزوتیک ها سر و صدای کمی دارند، اما وقتی چیزی می گویند، با صدایی نرم، دلنشین و با موسیقی همراه است. نیازهای یک اگزوتیک ساده است: وعده های غذایی منظم، کمی بازی با وسایل مختلف و عشق زیاد که بارها و بارها به شما برگردانده می شود.

بهداشت و سلامتی گربه اگزوتیک

گربه های این نژاد و نژادهای مختلط حاصل از آنها ممکن است دارای مشکلات مختلف سلامتی باشند که ماهیت ژنتیکی داشته باشد. اگزوتیک ها اگرچه زیبا و شیرین هستند، اما مستعد ابتلا به تعدادی از مشکلات بالقوۀ سلامتی هستند که معمولاً مربوط به ساختار صورت آنها است:

 • مشکل تنفس یا تنفس پر سر و صدا که ناشی از منقبض شدن سوراخ های بینی است
 • بدشکلی دندان، به این معنی که دندان ها به خوبی روی هم قرار نمی گیرند
 • اشک ریزی بیش از حد
 • مشکلات چشمی مانند چشم گیلاسی و آنتروپیون
 • حساسیت به گرما
 • بیماری کلیوی پلی کیستیک که آزمایش ژنتیکی برای آن در دسترس است
 • استعداد ابتلا به کرم حلقوی ، یک عفونت قارچی
 • “سبورئا اولئوسا” که یک بیماری پوستی است که باعث خارش، قرمزی و ریزش مو می شود

مراقبت از نژاد گربه اگزوتیک

اگزوتیک، غالباً ملقب به “پرشین تنبل” است. اگزوتیک را دو بار در هفته شانه کنید تا موهای مرده جدا شوند و پوشش او براق و سالم باشد. حمام ماهانه، ایده خوبی است. حتماً گربۀ خود را کاملاً خشک کنید.

اشک ریزی بیش از حد در این نژاد می تواند مشکل ساز باشد، بنابراین روزانه، گوشۀ چشم ها را تمیز کنید تا از ایجاد لکه های زیر چشم جلوگیری شود. با مسواک زدن مرتب می توانید از بروز بیماری پریودنتال پیشگیری کنید. بهداشت روزانۀ دندان ها بهترین گزینه است، اما مسواک زدن هفتگی نیز از هیچ چیز بهتر است.

اگزوتیک را بهتر است به عنوان یک گربۀ داخل خانه نگهداری کنید. او یک گربۀ شکارچی نیست تا بتواند از خود در مقابل گربه های دیگر، حملۀ سگها یا کایوت ها و سایر خطرات دیگری که گربه های بیرون از منزل را تهدید می کند، محافظت کند. همچنین، اگزوتیک هایی که به بیرون از منزل می روند ممکن است با خطر دزدیده شدن توسط شخصی که مایل به داشتن این گربه زیبا، بدون پرداخت هزینۀ آن است، روبرو شوند.

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • افزودن به سبد خرید
برای مخفی کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
مقایسه ×
Let's Compare! Continue shopping

تماس جهت مشاوره رایگان