شاید خیلی از صاحبان گربه ها عادت به نظافت و بررسی پنجه های گربه خود نداشته باشند. اما گربه ها باید پنجه های سالمی داشته باشند. آنها بدون پنجه های سالم نمی توانند به سلامت از جایی بپرند و فرود بیایند، نمی توانند جایی را چنگ بزنند، خودشان را بخارانند، خاکشان را مرتب کنند یا از جایی بالا بروند. برای همین هم هست که شما باید در کنار تمام چکاپ های لازم، به طور منظم پنجه های گربه خود را بررسی کنید تا اثری از زخم یا آلودگی در آنها وجود نداشته باشد.

تاثیر شوینده ها در مراقبت از ناخن های گربه

اولین نکته این است که پنجه های گربه باید همیشه تمیز بمانند. هیچ آلودگی، آشغال، گرد و غبار یا حتی شوینده های شیمیایی که برای تمیز کردن کف استفاده می شوند، نباید پنجه ها و ناخن هایش را آلوده کند. این آلودگی ها یا مواد ناسالمی مثل خرده چوب علاوه بر اینکه ممکن است به پنجه های او آسیب برسانند و باعث درد گرفتن آنها شوند، موقع لیسیدن و نظافت با زبان هم ممکن است به زبان او آسیب برسانند.

پس اگر جایی زندگی می کنید که احتمال انتقال آلودگی به پنجه های گربه زیاد است، در پایان هر روز با یک دستمال مرطوب پنجه هایش را تمیز کنید. مطمئن شوید لای انگشت ها و اطراف پد پنجه (ناحیه صورتی زیر پنجه) را خوب تمیز کرده اید. علاوه بر این اگر گربه دارید، هیچ وقت کف خانه خود را با مواد شیمیایی تمیز نکنید. مواد شیمیایی به پنجه های گربه آسیب خواهند رساند.

آلودگی ناخن ها ناشی از کند و کاو

گربه ها به طور ذاتی عاشق کشف کردن هستند. آنها مخصوصا در جای جدید به هر گوشه ای سرک می کشند و ممکن است با رفتن به گوشه های دنج که جاروبرقی شما به آنجا نمی رسد، آلودگی را وارد پنجه های خود کنند. بنابراین به طور مرتب پنجه های این کاشفان کوچولو را بررسی کنید و در صورت مشاهده هر گونه بریدگی، زخم، تورم یا تکه فرو رفته در پنجه، به آن رسیدگی کنید و دامپزشک را در جریان قرار دهید.

باور کنید گربه ها قادر به یادگیری شیرین کاری های همتایان سگ سان خود هستند؛ نشستن، پریدن، دست دادن، دراز کشیدن، رفتن و چیزی را آوردن و حتی با شنیدن نامشان به سمت شما آمدن. آموزش به برنامه زمانی شما و گرایش های طبیعی بچه گربه تان بستگی دارد.

چرا باید برای گربه خود اسکرچر بگیریم

تمام گربه سانان عادت دارند ناخن های خود را به سطوح بکشند و آنها را خراش دهند. این کار به خاطر خرابکاری نیست. آنها با این روش ناخن های خود را تیز می کنند، آنها را صاف می کنند و شکستگی ها یا پستی و بلندی هایشان را می گیرند. برای اینکه گربه به مبلمان خانه شما آسیب نرساند، بهتر است برایش وسایلی به نام «اسکرچر» تهیه کنید.

این وسیله به گربه تان کمک می کنند ناخن هایش را بدون کشیدن روی مبلمان خانه صاف کند. بهتر است از کودکی او را به این کار تشویق کنید. برای عادت دادن او به اسکرچر میتوانید از سنبل الطیب یا علف گربه استفاده کنید. کمی از آن را روی اسکرچر بریزید تا گربه به سمتش کشیده شود.

پنجه های گربه

گرفتن ناخن های گربه

گربه خود را به گرفتن ناخن هایش عادت دهید. اگر او را پیش دامپزشک می برید بهتر است مرتب این کار را انجام دهید و بعد از آن به گربه تشویقی بدهید تا عادت کند. اگر هم خودتان در خانه این کار را انجام می دهید، بهتر است مرتب پنجه های گربه را لمس کنید و ماساژ دهید تا به دست زدن شما به پنجه هایش حساس نشود. بهتر است وقتی او آرام است، این کار را انجام دهید.

مراحل زیر را برای گرفتن ناخن های گربه دنبال کنید:

  • دست او را بگیرید و با دو انگشت شست و اشاره فشار ملایمی به کف و روی دست یا پایش وارد کنید. گربه در این حالت پنجه های خود را باز خواهد کرد.
  • از یک ناخن گیر مخصوص استفاده کنید. با ناخن گیر نوک سفید هر ناخن را کوتاه کنید. دقت کنید قبل از اینکه ناخن خم شود، آن را بچینید.
  • اگر ناخن را در نور نگاه کنید، یک بافت صورتی درون آن می بینید. ناخن گربه در این بافت صورتی حس دارد. باید دقت کنید موقع گرفتن ناخن، به این بافت نزدیک نشوید. اگر ا ناخن گیر به این بافت برخورد کند، ناخن گربه خونریزی خواهد کرد.
  • بعد از گرفتن ناخن حتما گربه را تشویق کنید. مرتب ناخن هایش را بگیرید تا به این کار عادت کند. در این صورت موقع گرفتن ناخن هایش نه خودش اذیت می شود، نه شما را اذیت می کند.

گربه خود را به گرفتن ناخن هایش عادت دهید. اگر او را پیش دامپزشک می برید بهتر است مرتب این کار را انجام دهید و بعد از آن به گربه تشویقی بدهید تا عادت کند.

موهای بین پنجه گربه

گربه های موبلند مثل نژاد پرشین بین انگشت هایشان موهای بلند دارند. در نتیجه به نظر می رسد پنجه هایشان پشمالو است. ممکن است گربه شما طوری زندگی کند که از خانه بیرون برود و این موها زیاد کثیف شود. در این صورت گربه مدام این موها را می لیسد. اگر این طور بود، می توانید با یک قیچی بی خطر و گرد، به آرامی این موها را کوتاه کنید.

چکاپ پنجه های گربه

به طور منظم پنجه های گربه خود را چک کنید تا مطمئن شوید آنها عاری از هر زخم یا عفونتی هستند. کثیفی ها را به آرامی از بین انگشت هایشان پاک کنید. در صورتی که متوجه هر گونه اثر خون، چرک، زخم یا بوی غیرمعمول شدید، گربه را برای تشخیص به دامپزشک ببرید. ممکن است پنجه اش عفونت کرده باشد.

یک تحقیق ساده روی نژاد گربه خود می توانید بیماری های رایج پنجه در اجداد او را پیدا کنید و بیشتر مراقب باشید تا به آنها مبتلا نشود.

پد پنجه گربه

پد پنجه بخشی از پنجه است که صورتی رنگ و چرمی و عاری از مو است. شما باید مراقب این پد حساس در پنجه های پیشی کوچولوی خود باشید. مراقب باشید گربه روی سطوح بیش از حد داغ یا بیش از حد سرد، تیز و برنده راه نرود. این پدها بسیار حساس هستند و به سرعت می توانند در معرض زخم یا سوختگی قرار گیرند.

به زبان بدن گربه دقت کنید

اگر متوجه شدید گربه به پنجه های خود توجهی غیر معمول دارد- برای مثال آنها را زیاد می لیسد- یا یکی از پنجه هایش را کمتر زمین می گذارد و میلنگد، پنجه هایش را بررسی کنید. ممکن است به دامپزشک نیاز داشته باشد.

مشکلات پنجه پای گربه ها

بیشتر نژادهای گربه از مشکلات پا رنج نمی برند و مشکلات پنجه بین گربه ها معمول – نیست. اما به هر حال بعضی از نژادها پنجه حساس تری دارند. با یک تحقیق ساده روی نژاد گربه ها خود می توانید بیماری های رایج پنجه در اجداد او را پیدا کنید و بیشتر مراقب باشید تا به آنها مبتلا نشود.

جراحی پنجه های گربه

به تازگی یک نوع جراحی بین برخی دامپزشک ها رواج پیدا کرده که طبق آن بند آخر انگشتان گربه را قطع می کنند تا دیگر ناخن نداشته باشد. این کار برای جلوگیری از آسیب رساندن گربه به مبلمان انجام می شود. اما این کار مغایر با حقوق حیوانات است و انسانی نیست.

این جراحی درد خیلی زیادی برای گربه دارد و برای همیشه پنجه های او را از شکل طبیعی خارج می کند. وقتی یک گربه را به خانه می آورید، باید جوانب آن را بسنجید. نه اینکه برای راحتی خود حیوان را ناقص کنید. به جای چنین کارهایی، از راه های بی خطر و غیر آزاردهنده از خراب شدن مبلمان خود جلوگیری کنید.