اگر تصمیم دارید یک گربه در خانه خود نگه دارید چاره ای ندارید مگر اینکه به او یاد بدهید در جای مخصوص دستشویی کند. شاید این کار خیلی جذابی نباشد اما یاد دادن جای دستشویی به گربه بسیار مهم است.

در این نوشته از بلاگ لوکس کت به شما کمک می کنیم تا این کار را انجام دهید!

ظرف مخصوص و خاک گربه بخرید!

مهم ترین چیز این است که یک ظرف مخصوص و مناسب برای دستشویی گربه انتخاب کنید. این ظرف نباید خیلی کوچک باشد، چرا که گربه باید در آن احساس راحتی داشته باشد.

اگر چند گربه دارید بهتر است که چند ظرف مخصوص داشته باشید. در واقع بهتر است همیشه یک ظرف اضافه هم خریداری کنید پس مثلا اگر ۲ گربه در خانه دارید باید ۳ ظرف دستشویی در خانه شما برای آنها وجود داشته باشد.

انواع مختلف خاک گربه در پت شاپ پیدا می شوند. هر کدام از آنها ویژگی های مخصوص به خود را دارند. بعضی قابلیت جذب بو دارند، برخی مناسب برای طبیعت هستند و برخی هم نرم هستند. اگر گربه ای را به خانه می اورید که قبلا از ظرف مخصوص استفاده می کرده، بهتر است از همان ظرف برایش در محیط جدید استفاده کنید.

ظرف مخصوص را به گربه خود نشان دهید!

هرچه زودتر اینکار را انجام دهید بهتر است. می توانید گربه را داخل ظرف بگذارید تا متوجه شود که این وسیله برای اوست.

بهتر است هیچوقت جای ظرف را تغییر ندهید و محل ثابتی برای آن انتخاب کنید. در اینصورت گربه ی شما گیج نخواهد شد.

باید گربه را به ظرف عادت بدهید. به محض اینکه به او غذا دادید او را در ظرف بگذارید. هربار که از خواب بیدار شدند هم باید اینکار را انجام دهید. این به آنها یاد می دهد که هر بار می خواهند کارشان را انجام دهند باید به این نقطه بیایند.

جای مخصوص دستشویی

او را تشویق کنید و هرگز سرش داد نزنید!

به محض اینکه گربه از ظرف مخصوص برای دستشویی استفاده کرد باید او را تشویق کنید تا متوجه شود که دارد کار درستی انجام می دهد. می توانید کمی از تشویقی گربه ای که خیلی دوست دارد به او بدهید.

اگر گربه ی شما کمی دیر فرآیند استفاده از ظرف مخصوصش را یاد گرفت یا در برابر آن مقاومت کرد به هیچ وجه نباید عصبانی شوید و هرگز نباید سرش داد بزنید. اینگونه ممکن است که او را بترسانید و یا استرس زیادی به او وارد کنید.

به جای اینکار بهتر است تا همه چیز را از ابتدا شروع کنید و با استمرار و حوصله به گربه ی خود بیاموزید که باید برای دستشویی از ظرف مخصوصش استفاده کند. اگر هنوز هم گربه ی شما بیرون ظرف کارش را انجام می داد می توانید در این باره با دامپزشک او مشورت کنید چون ممکن است که نشانه ی یک ناهنجاری باشد.

دامپزشک مطمئنا مسئله را شناسایی و به شما در حل موضوع کمک خواهد کرد. اما امیدوار باشید و اصلا نگران نباشید. گربه ها ذاتا موجودات تمیزی هستند و از تمیزی لذت می برند. آنها موجودات بسیار دوست داشتنی هستند و نگهداری از آنها بسیار سرگرم کننده و خوشایند است.