پنجه کشیدن به فرش و وسایل خانه، حمله کردن به اشیاء، بد اخلاقی و خشونت با افراد خانه، گاز گرفتن، ادرار و مدفوع کردن در محلی غیر از محل همیشگی، برخی از رفتارهایی هستند که اغلب صاحبان گربه‌ها از آن شکایت دارند.

هرگونه تغییر رفتار در حیوان را ابتدا باید به اطلاع دامپزشک رساند، زیرا گاهی اوقات تغییر رفتار به علت وجود برخی بیماری‌ها و مشکلات بروز می‌کند. برای مثال وجود درد در هر قسمتی از بدن ممکن است باعث پرخاشگری در حیوان شود، یا مشکلات دستگاه ادراری می‌تواند منجر به این شوند که حیوان در محلی غیر از محل همیشگی ادرار کند و یا ابتلاء به برخی بیماری‌های گوارشی که منجر به دلدرد و اسهال می‌شوند، می‌تواند این را باعث شود که حیوان در مکانی غیر از محل مخصوص(باکس لیتر) رفع حاجت کند. زمانی که از سلامتی جسمی‌حیوان مطمئن شدید می‌توانید علت تغییر رفتار حیوان را در مسایل یا مشکلات روانی و محیطی جستجو کنید.

ابتدا باید بررسی کنید که آیا در محیط چیزی منجر به استرس حیوان شده است یا خیر، اگر استرس در محیط وجود دارد و حیوان را آزار می‌دهد سعی کنید آن استرس را کاهش داده یا برطرف کنید.

 گاز گرفتن و پرخاشگری یکی از رفتارهای طبیعی در گربه‌ها است و مانند سایر گونه‌ها، پرخاشگری نیز انواع و علت‌های مختلفی دارد. یکی از دلایل پرخاشگری وجود درد در هر قسمتی از بدن است ولی جدا از علل عدم سلامتی، گاهی اوقات برخی گربه‌ها هنگامی‌که مورد نوازش قرار می‌گیرند پرخاش می‌کنند و بعضی زمانی که مورد ملامت و سرزنش قرار می‌گیرند پرخاشگر می‌شوند.

پرخاش گربه به یک سگ یا گربه دیگر اغلب به دنبال شکست در ایجاد ارتباط رخ می‌دهد. برای مثال زمانی که گربه، حیوان دیگری را در مطب دامپزشکی و یا در قفس می‌بیند ممکن است شروع به پرخاش کند.

زمانی که مطمئن شدیدکه علت خشونت و پرخاش گربه شما یکی از علل ذکر شده بالا نیست به پیشنهادات زیر جهت کاهش خشونت حیوانتان توجه کنید.

روش‌های پیشگیری از پرخاشگری و عصبانیت گربه

در صورتی که سن گربه شما بالای یک سال است گرایشات جنسی بر رفتار عادی وی تأثیر گذاشته و بی‌تابی می‌کند که در این حالت بهتر است با دامپزشک مشورت کنید.

بگذارید گربه‌تان در همان سن کم با حیوانات دیگر (البته نه حیوانات خیابانی بلکه آنهایی که صاحبان مطمئنی دارند) ارتباط داشته باشد و رفتارهای اجتماعی را بیاموزد چرا که برخورد با حیوانات و محرک‌های مختلف منجر می‌شود تا حیوان به مرور زمان نحوه برخورد با هر یک را بیاموزد و در سن‌های بالاتر کمتر دچار استرس و نگرانی شود.

محیط نگهداری گربه را تا آنجایی که ممکن است آرام نگه دارید و از ایجاد سر و صداهای غیر عادی مانند گوش دادن موزیک با صدای بلند پرهیز کنید.

نگذارید کودکان به بهانه بازی، گربه شما را آزار دهند.

با گربه خود بازی کنید و اجازه دهید تا انرژی خود را تخلیه کند ولی بازی‌هایی که حیوان را به شدت هیجان زده و یا عصبانی می‌کند انجام ندهید.

اگر در هنگام نوازش گربه‌تان، او یکدفعه حمله کند و شما را گاز بگیرد و یا بد اخلاقی کند، رفتار عجیبی از خود نشان نداده بلکه این عمل یک رفتار معمولی برای گربه‌ها محسوب می‌شود. گاهی گربه فقط با دهانش دست شما را لمس می‌کند ولی گاهی هم ممکن است با جدیت دست شما را گاز بگیرد. این برخورد به این دلیل است که گربه‌ها دارای روحیات متفاوتی هستند، به این معنی که از یک طرف از اینکه شما او را نوازش می‌کنید لذت می‌برند زیرا این کار شما نوازش های مادرانه را برایش یادآوری می‌کند ولی از طرف دیگر گاهی ممکن است نسبت به این کار بازتاب‌های عجیب نشان دهد.

برای جلوگیری از مشکلات رفتاری در گربه به موارد زیر دقت کنید

زمانی که گربه تمایل به نوازش شدن را از خود نشان داد، او را نوازش کنید و سعی کنید غیر از آن زمان‌ها این کار را انجام ندهید.

برخی گربه‌ها دوست ندارند که شکمشان نوازش شود و از این کار عصبانی شده و پرخاش می‌کنند پس در هنگام انجام این کار بسیار مراقب باشید و اگر احساس کردید که گربه شما به این کار علاقه‌ای ندارد هیچگاه انجام ندهید.

زمانی که حیوان را نوازش می‌کنید به سبیل های او توجه کنید اگر سبیل‌هایش را به سمت جلو چرخاند، به سرعت نوازش کردن را قطع کنید زیرا احتمال حمله، قریب الوقوع است.

اگر در حال نوازش، ناگهان با دهانش دست شما را لمس کرد حتی اگر گاز نگیرد خیلی فوری از نوازش کردن دست بکشید.