بابت ورود عضو جدیدی به خانواده تان به شما تبریک می گوییم. حال که بچه گربه ای به خانه خود آورده اید می بایست چندین نکته مختلف را در رابطه با آن در نظر بگیرید. اولین و مهمترین کاری که برای بچه گربه خود می بایست انجام دهید، بردن مرتب او به دامپزشکی است تا چگاپ های لازم و اولیه را بر رویش انجام دهد و از سلامت عمومی بچه گربه خود مطمئن شوید. دامپزشک راهنمای کلی برای نگهداری از بچه گربه را به شما می دهد، همچنین در صورت نیاز درمورد واکسیناسیون و درمان هایی که ممکن است لازم باشد شما را مطلع می سازد.

با این وجود ما در زیر برخی از مواردی را که در نگهداری از بچه گربه لازم است در نظر داشته باشید را به صورت خلاصه وار برای شما آورده ایم:

تغذیه

تغذیه

بچه گربه ها می بایست با ترکیبی از غذاهای با کیفیت بالا و غذا های مخصوص بچه گربه ها که به صورت کنسروی می باشد تغذیه شوند تا هم سلامتی و هم قوای بدنی آن ها را تقویت کند. از دادن شیر گاو به بچه گربه ها خود داری کنید، اما تلاش کنید تا آب تازه همیشه در دسترسشان باشد.

خواب

خواب

شاید بچه گربه شما دوست داشته باشد تا در تخت شما و در کنار شما بخوابد اما بهتر است تا مانع از این کار بشوید و تختی راحت، گرم و خشک که مختص آن ها است را برایشان فراهم کنید. از تختی استفاده کنید که امن است، یعنی به راحتی خشک و تمیز بشود و همچنین در جایی راحت و امن قرار داشته باشد.

دستشویی حیوانات

دستشویی حیوانات

یک ظرف دستشویی حیوانات را در جایی آرام و امن قرار دهید تا هر زمان که بچه گربه شما نیاز به استفاده از آن داشت، بتواند کار خود را انجام دهد.

تایم بازی

تایم بازی

زمان بازی برای ایجاد پیوند بین شما و بچه گربه مهم است. بچه گربه ها بسیار بازیگوش و کنجکاو هستند و دوست دارند مقداری از انرژی خود را صرف تعقیب اسباب بازی های گربه و تعامل با صاحبان خود کنند. سعی کنید انواع مختلف اسباب بازی های گربه را بچرخانید و بازی های مختلفی را امتحان کنید تا گربه شما خسته نشود. اسباب بازی ها ممکن است شامل اسباب بازی های تعقیب و گریز و گرفتنی ها باشند. اسباب‌بازی ‌هایی که می ‌توانید خوراکی ‌های خوشمزه را در آن قرار دهید و دانخوری‌ های پازلی را در آن قرار دهید بهترین گزینه ها هستند.

آراستن

آراستن

نظافت منظم (شانه زدن ملایم) به ویژه برای گربه هایی با موی متوسط ​​و یا بلند مهم است. نظافت بچه گربه خود را زودتر شروع کنید تا تبدیل به یک فعالیت دائمی و لذت بخش و بخشی از مراقبت های معمول وی شود. به گربه خود با یک غذای خوشمزه، تمجید کلامی و نوازش به گربه خود پاداش مثبت دهید زیرا به شما اجازه می دهد او را اصلاح کنید. به این ترتیب گربه شما نظافت را با چیزهای مثبت مرتبط و هماهنگ می کند و این کار را برای هر دوی شما آسان تر خواهد کرد.

با آراستن گربه خود گرد و غبار، پوست های مرده، مو های زائد، مو خوره و خز های ریخته شده را از بدن گربه پاک می کنید. این کار همچنین مانع از توپ های خزی می شود. برخی از گربه ها مخصوصا گربه های مو بلند برای اصلاح خود را می لیسند که باعث ورود مو به بدنشان شده و مشکلات گوارشی را برای آن ها به همراه دارد.

نظافت باید همیشه برای گربه شما راحت باشد. از کشیدن مو یا حرکات تکان دهنده خودداری کنید. گوله های خز و درهم‌ تنیدگی ‌ها ممکن است نیاز داشته باشند که با قیچی‌ های ایمنی دماغه ‌ی کُند به دقت کوتاه شوند. همیشه قیچی را از گربه خود دور کنید و مطمئن شوید که پوست آن را لمس نمی کند.

به طور کلی گربه ها نیازی به حمام کردن ندارند-حمام کردن برای گربه ها استرس زا است. تنها در مواردی حمام کردن برای گربه ها پیشنهاد می شود که دامپزشک توصیه کرده باشد.

آموزش مبتنی بر پاداش

یک روش آموزشی برای حیوانات خانگی وجود دارد که به آن RSPCA می گویند. این نوع آموزش به این صورت است که گربه شما بخاطر انجام کار خاصی و یا داشتن رفتار مشخصی جایزه می گیرد، حال این جایزه که به او می دهید می توانید محبت کلامی باشد، می تواند نوازش باشد و یا می تواند غذای خوشمزه گربه باشد. با جایزه دادن گربه شما شرطی شده و بیش از پیش از شما فرمانبرداری خواهد کرد و به آن شیوه که شما می خواهید رفتار می کند.

این شیوه جایزه محور باعث می شود تا گربه شما رفتار های نا هنجار و بد نداشته باشد. بهترین زمان هم برای اعمال این شیوه زمان بازی است. گاها ممکن است بازی ها سخت و یا تنش زا شوند- اگر  بازی با خراش انداختن و گاز گرفتن بود هر جه زودتر به آن پایان دهید. با این کار گربه شما متوجه می شود که بابت این کار های نا هنجار و نا مناسب هیچ توجهی به او نخواهد شد و دیگر نباید این کار ها را انجام دهد.

اگر بچه گربه شما به شدت گاز می گیرد و یا خراش می اندازد هرگز با او خشن نباشید و تنبیه بدنی را نیز به کار نبرید زیرا بعید است گربه این کار ها را عکس العمل رفتار خود بداند. برای آن که بدانید دقیقا چه باید کرد بهتر است به دامپزشک مراجعه کرده و از وی مشورت بگیرید.

میله های خراش

میله های خراش

گربه ها برای آن که ناخن های خود را در شرایط خوبی نگه دارند، نیازمند آن هستند تا ناخن های خود را به چیزی بکشند. پس بهتر است در سراسر خانه چند میله مخصوص قرار دهید تا گربه ها آن ها را خراش دهند نه بدن شما را. اگر گربه شما شروع به خراش انداختن وسایل مختلف خانه کرد بر روی وسایل کاور بکشید و سریعا میله خراش برای آن ها تهیه کنید.

مراقبت های بهداشتی

مراقبت های بهداشتی

با دامپزشک خود در مورد معاینات سالانه سلامت، واکسیناسیون، میکروچیپ، سم زدایی و پیشگیری از کک و کرم صحبت کنید.

اخته سازی پیش از بلوغ باعث می شود تا از تعداد بچه گربه های نا خواسته در جامعه جلوگیری شود و برای این کار باید با دامپزشک مشورت کنید. اخته سازی گربه ها همچنین دارای مزایای مختلفی برای آن ها است. این کار پرسه زدن های بی وقفه گربه ها و ادرار کردن های نشانه گذاری شده را کاهش می دهد. همجنین میزان درگیری هایی که ممکن بین آن ها به وجود آید نیز کاهش می یابد.

به یاد داشته باشید که برخی از گیاهان رایج مانند نیلوفرها برای گربه ها سمی هستند و مهم است که با آن ها آشنا شوید و آن ها را از باغ و خانه خود حذف کنید و از خرید آن ها به صورت گلدار خودداری نمایید.

قوانین برای صاحبان گربه

خوب است که از قوانین مربوط به داشتن گربه و حیوانات خانگی آگاهی کاملی داشته باشیم. از عقیم سازی احتمالی این حیوانات تا نحوه و محل نگهداری آن ها در خانه های ویلایی و یا آپارتمان ها.