سرطان تخمدان گربه یکی از نادر ترین بیماری گربه های خانگی است. حال از علائم سرطان تومور تخمدان گربه می توان به مواردی مانند: فحلی مداوم (قاعدگی و گرما)، پیومتر (چرک در رحم)، بزرگ شدن فرج، ترشحات واژن، بی حالی، بی اشتهایی، کاهش وزن و هم چنین نازک شدن پوشش مو اشاره کرد. اگر از این پت های دوست داشتنی نگهداری می کنید، به یاد داشته باشید که با مشاهده هر کدام از این علائم فورا پت را برای معاینه بیشتر به دامپزشکی ببرید.

روش درمان سرطان تخمدان گربه

یکی از سوالاتی که برای افرادی که گربه آن ها مبتلا به این بیماری شده است به وجود می آید این است که روش درمان این بیماری چیست؟ در این باره باید بگوییم که دامپزشک باید در ابتدا پت را معاینه کند و بعد از آن به درمان بپردازد. به طور معمول اگر تومور بدخیم زود تشخیص داده شود و در بدن پت پخش نشده باشد، قابل برداشتن است. معمولا پیش آگهی برای گربه هایی که فقط نیاز به برداشتن یک تومور دارند مناسب است. البته اگر بیش از یک تومور تخمدان وجود داشته باشد، پت شما ممکن است نیاز به جراحی تخمدان هیسترکتومی (روش عقیم‌ سازی) داشته باشد.

عوامل ایجاد سرطان تخمدان گربه

گربه ها یکی از دوست داشتنی ترین حیوانات خانگی هستند که این روز ها نگهداری از آن‌ ها در بین مردم بسیار رایج و متداول شده است. حال بهتر است که بدانید گاهی اوقات برخی از این پت های دوست داشتنی بنا به دلایلی به بیماری‌ هایی مانند سرطان تخمدان مبتلا می شود. حال اگر از گربه نگهداری می کنید، بهتر است که بدانید برخی از مهم ترین عواملی که باعث می شود تا پت به این بیماری مبتلا شود شامل: عدم تعادل هورمونی، گربه عقیم نشده است، عفونت، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و یا تشعشع و برخی از موضوعات دیگر اشاره کرد.

خطرات سرطان تخمدان گربه

بهتر است که بدانید تومور های خوش خیم تخمدان احتمال دارد که کیست و یا حفره پر از مایع باشند و به طور معمول می توان آن ها را با جراحی برداشت به همین دلیل این نوع با درمان سریع برای پت خطرناک نمی باشد. اما برخی از تومور های بدخیم سرطانی هستند و در صورت عدم درمان می توانند کشنده باشند. به همین دلیل مهم است که پت خود را برای تشخیص زود هنگام و درمان این بیماری نزد دامپزشک ببرید.

در هنگام مواجهه با این بیماری چه کاری انجام دهیم؟

به یاد داشته باشید که با مشاهده علائم این بیماری در گربه دوست داشتنی خود بهتر است که فوراً پت را به نزدیک‌ ترین بیمارستان خصوصی حیوانات خانگی و یا درمانگاه ببرید تا دامپزشک بعد از معاینات لازم به درمان گربه بپردازد. این موضوع را هم باید افزود که هر چقدر سریع تر برای درمان بیماری اقدام کنید. مقابله با آن برای گربه راحت تر خواهد بود و پت زودتر درمان خواهد شد. به همین دلیل با مشاهده هر گونه علائمی از این بیماری در پت خود بهتر است که او را برای معاینه به دامپزشکی ببرید.

گربه ها معمولا در چه سنی با این بیماری مواجه می شوند؟

بهتر است که بدانید مبتلا شدن این حیوانات دوست داشتنی به این بیماری در رده سنی های مختلف مشاهده شده است. اما با این حال در گربه‌ های مسن و پیر مبتلا شدن به این بیماری نسبت به سایر گربه های دیگر بیشتر مشاهده شده است.