شناخت گربه

در سری مقالات مرتبط به گربه این حیوان خانگی و دوست داشتنی به موارد مختلفی اشاره خواهیم کرد از جمله تعریف کوتاهی از گربه، خوراک این حیوان، میانگین وزنی، اندازه، شرایط محل زندگی و … خواهیم پرداخت.

از چیزی قریب به ۹۵۰۰ سال پیش تا به حال گونه ای اهلی از گوشتخواران پستاندار در کنار انسان ها و بعضا به عنوان حیوان خانگی زندگی می کنند که به آن گربه می گویند. گربه های اهلی یا گربه سانان اهلی معمولا در جاهایی که به آن House pets گفته می شود نگهداری می شوند.

این حیوانات به دو جهت برای انسان ها با ارزش هستند: یکی به خاطر آن که همراهان بی نظیری برای مردم هستند، و دیگری به خاطر آن که دشمن شماره یک جوندگانی مثل موش هستند و آن ها را می کشند.

آناتومی بدن گربه

از لحاظ آناتومی گربه ها مانند دیگر گربه سانان موجود بر روی کره زمین هستند، یعنی بدنی به شدت انعطاف پذیر دارند، دارای عکس العمل هایی سریع هستند، دندان های تیزی دارند، از پنجه های تیز و قدرتمندی بهره می برند که برای کشتن گونه های کوچک تر مناسب است، چشمان این حیوان بسیار قوی است و قدرت دید در شب را دارد، همچنین قدرت شنوایی گربه ها نیز بسیار فوق العاده است.

آناتومی بدن گربه

سابقا نظریات متفاوتی درمورد تاریخ اهلی شدن گربه ها وجود داشت که می گفتند این حیوانات حدود ۳۵۰۰ پیش از میلاد در مصر اهلی شده اند، با وجود نظریات این چنینی در تحقیقات اخیر و بر اساس اکتشافات صورت گرفته، مشخص شده که گربه ها در ۷۵۰۰ پیش از میلاد و در غرب آسیا اهلی شده اند.

گربه های اهلی به نسبت گربه های وحشی اروپایی دارای جمجمه کوچکتر و استخوان های کشیده تری هستند، به طوری که اندازه آن ها از جمجمه تا آخرین استخوان های بدنشان نزدیک به ۵۰ سانت می باشد و قد آن ها نیز تقریبا ۲۵ سانت بوده و برای داشتن تعادل از دمی به طول ۳۰ سانت بهره می برند. اما خوب است بدانید که این اندازه ها در نژاد های مختلف گربه متفاوت می باشد.

این دسته از حیوانات درست است که موجودات اجتماعی هستند اما به صورت تکی به شکار می روند و علاقه ای به شریک داشتن در خوردن غذا ندارند.

غذای گربه و خوراک آن کاملا با آنجه که ما تصور می کنیم متفاوت اسن و همانگونه که انسان های مختلف به رژیم غذایی خاصی نیاز دارند، گربه ها و نژاد های مختلف نیز رژیم غذایی مختص به خود را دارند و برای داشتن حیوان خانگی شاد و زیبا و سر حال باید حواستان به خورد و خوراک آن ها باشد. با این حال همه صاحبان گربه ها معتقند که می دانند گربه آن ها چه غذایی را دوست دارد و بیش از پیش به چه ماده غذایی نیاز دارد.

برای عموم عجیب است که گربه ها به خوردن چمن علاقه دارند اما رژیم غذایی گربه ها علاوه بر آنکه میل و کشش آن ها را می بایست تامین کند، حتما حتما باید شامل مقدار زیادی پروتئین باشد. اگر سلامت حیوان ملوس، پشمالو و عزیزتان برایتان مهم است به ادامه مطلب توجه کنید.

همانطور که بیشتر نیز گفتیم غذای گربه ها باید پر از مواد مغذی باشد تا سلامتی آن ها تضمین شود، اگر هم خواستید به آن ها جایزه ای داده باشید می توانید از غذاهای خود به آن ها بدهید. اگر می خواهید گربه ای سر حال، شاد و سالم داشته باشید به هیچ عنوان مواد پروتئینی خام را به آن ها ندهید. گربه ها تام کارتون تام و جری نیستند که با خوردن ماهی و یا گوشت خام انرژی بگیرند، مواد غذایی خام مخصوصا ماهی باعث مریضی گربه ها می شوند.

بهترین غذای ممکن برای گربه ها غذا های پخته شده پروتئینی مانند گوشت راسته پخته شده، بوغلمون پخته شده و یا مرغ پخته شده می باشند، همچنین اگر می خواهید گربه شما همیشه سرحال و شاداب باشد می توانید ماهی پخته شده یا تن ماهی به آن ها بدهید زیرا امگا۳ موجود در روغن ماهی باعث شادابی و سرحالی گربه می شود.

در بحث خوراک گربه ها باید یادآوری کرد که گربه ها گوشتخواران همه چیز خوار هستند و علاوه بر گوشت از مواد غذایی دیگری نیز تغذیه می کنند. یکی از مواد غذایی که گربه ها به آن علاقه زیادی دارند جو دو سر پرک است.

عادات غذایی گربه

گربه ها عادات غذایی عجیب و خاصی ندارند، می دانید چرا؟ ساده است زیرا گربه ها علیرغم تمامی نقاط قوت خود در این زمینه دارای نقطه ضعف هستند و تنها طعم های تلخ و شیرین را می توانند تشخیص دهند و این دو طعم در غذای گربه ها تاثیر می گذارند. علاوه بر گوشت و ماهی و مرغ و بوغلمون که جز غذاهای مورد علاقه گربه ها هستند می توانیم به برخی از سبزیجات و میوه ها نیز اشاره کنیم:

عادات غذایی گربه

در سبزیجات گربه ها به سیب زمینی پوره شده، کدو حلوایی پوره شده، هویج پخته شده، اسفناج پخته شده و در بین میوه ها موز یخ زده، هنوانه بدون هسته، سیب و انگور طعم های خوشایند و دلچسبی برای گربه ها دارند.

در پایان باید بگوییم که رژیم غذایی نژاد های مختلف گربه و گربه های بالغ و کوچک با هم متفاوت بوده و پیش از در نظر گرفتن رژیم غذایی خاصی برای گربه خود حتما با دامپزشک مشورت نمایید. در مقاله بعدی به رژیم غذایی مناسب بچه گربه ها خواهیم پرداخت.