گربه های خانگی زیاد حوصله شان سر می رود و مدام دنبال این هستند که بهانه ای پیدا کرده تا خودشان را با آن سرگرم کنند و بهترین گزینه اسباب بازی گربه است. گربه اگر نتواند به چنین سرگرمی هایی دست پیدا کند، به تدریج یکجا نشین و در نتیجه چاق شده و سلامتش به خطر خواهد افتاد. یکی از وظایف افرادی که نگهداری از یک یا چند گربه را برعهده می گیرند فراهم کردن اسباب و وسایل بازی و سرگرمی حیوان است.

برای تهیه این ابزار نیازی به صرف هزینه زیادی نیست. با زمان کوتاه و کمترین هزینه و حتی گاهی بدون هیچ هزینه ای می شود این نیاز گربه را تامین کرد تا هم حیوان را به فعالیت و تحرک وا داشت و هم شادش کرد. پس دست به کار شوید و اسباب بازی بسازید.

لیزر

با استفاده از لیزر می توانید یک بازی تعاملی و تحریک کننده برای گربه تان داشته باشید و حسابی از بازی کردن با حیوان لذت ببرید. گربه بسیار علاقه مند است که نور لیزر را بگیرد. او برای گرفتن نقطه نورانی که روی مبل یا دیوار افتاده کمین می کند و برای گرفتنش حتی روی دیوار می پرد. البته این بازی برای گربه های جوان انرژی زیادی می برد و می تواند آنها را بیش فعال کند.

بنابراین قبل از خرید این وسیله برای بازی با گربه، کمی تحقیق کنید ببینید آیا این اسباب بازی برای حیوان شما مناسب است یا نه. ضمن اینکه استفاده از این وسیله برای بازی نیاز به رعایت یکسری ملاحظات دارد و باید جانب احتیاط رعایت شود. به عنوان مثال هرگز اجازه ندهید بچه ها لیزر را دست بگیرند و با گربه بازی کنند. اغلب بچه ها بدشان نمی آید نور را داخل چشم گربه بیندازند که این کار می تواند به چشم های حیوان آسیب برساند.

بنابراین خودتان هم دقت کنید جهت نور را به سمت چشمهای او نگیرید. علاوه بر این، نور لیزر را هیچ وقت روی اجسامی که نور را بازتاب میدهند (مثل آینه یا وسایل فلزی) نیندازید چون بازتاب نور ممکن است به داخل چشم حیوان بیفتد. به هر حال یکسری نکات احتیاطی روی وسیله ای که خریده اید نوشته شده که آنها را باید رعایت کنید. اگر قصد ندارید سراغ خرید بروید، از یک آینه برای این بازی استفاده کنید.

نور خورشید را جوری به آینه بتابانید که بازتابش روی مبل یا فرش یا در و دیوار بیفتد و همین بازی را با او راه بیندازید. جدا از بحث مراقبتی، در میزان استفاده از این وسیله برای بازی با گربه تعادل را نگه دارید. گربه ها معمولا در اوایل برخورد با این نقطه های نورانی بسیار هیجان زده می شوند.

اما وقتی زیاد با آنها لیزر بازی کنید، دیگر بیشتر از اینکه بخواهند دنبال آن بدوند، فقط به آن توجه می کنند! اگر این اتفاق افتاد بهتر است بازی با آن را برای مدتی متوقف کنید تا دوباره جذابیت این وسیله برایش بالا برود. به خصوص که جذاب ماندن این بازی، از این جهت که او را وادار به تحرک فراوان می کند و باعث می شود از چاقی دور بماند، مهم است.

فیلم و دی وی دی گربه ای

تا به حال گربه تان را در حال تماشای تلویزیون دیده اید؟ به خصوص وقتی دارد تصاویر مربوط به حیات وحش و طبیعت را نگاه می کند؟ می بینید چقدر تمرکز کرده و چه دقتی دارد؟ چطور است خودتان برای او یک فیلم مخصوص گربه ای تهیه کنید تا هر وقت خواستید او را آرام کنید برایش این فیلم را نمایش دهید. این طوری هم او حسابی لذت می برد و هم شما به کارهایتان میرسید.

می توانید برای تهیه این فیلم ها سراغ تولیدات آماده بروید. فیلم هایی هست که مخصوص گربه ها تهیه شده. در این فیلم ها معمولا پرنده ها را نشان میدهند، موش ها، س نجاب ها، ماهی و حیواناتی از این دست. مطمئن باشید از خرید این فیلم ها پشیمان نمی شوید.

گربه تان به تمام معنا عاشقش خواهد شد. می توانید خودتان هم چنین فیلم هایی را بسازید. این تصاویر را از مستندهای تلویزیون ضبط کنید تا در مواقع لازم بتوانید از آن استفاده کنید. محل خواب گربه را مقابل تلویزیون قرار دهید، فیلم مخصوص اش را در دستگاه بگذارید و تلویزیون را روشن کنید. حسابی سرش به دیدن این فیلم گرم خواهد شد و احتمالا تا انتهای فیلم همان جا می نشیند و تماشا می کند.

البته بعد از مدتی ممکن است علاقه اش را به دیدن از دست بدهد. در این صورت برای چند وقتی نمایش فیلم را متوقف کنید! البته عده معدودی از گربه ها هم هستند که کلا علاقه ای به دیدن فیلم ندارند و ترجیح می دهند به جای یکجا نشستن، خودشان را با بازی با شما سرگرم کنند. در هر حال اگر قصد تهیه چنین فیلمی دارید، بهتر است فیلم را طوری تدوین و صداگذاری کنید که تصویر و صدای پس زمینه با هم همخوانی داشته باشند.

وقتی صداهای طبیعی با تصویر و حرکات حیوانات هماهنگ باشد گربه ها توجه شان بیشتر جلب می شود. اگر واقعا به گربه تان اهمیت می دهید به این جزئیات دقت کنید. ضمنا یادتان باشد موسیقی های متن فیلم های معمولی به ا درد این فیلم های گربه ای نمی خورند. صداهای طبیعی هستند که گربه را مدهوش می کنند. صدای گنجشک، صدای آب، صدای جیرجیرک و …

کیسه های کاغذی

کیسه های کاغذی احتمالا یکی از بهترین اسباب بازی های گربه ای هستند. اسباب بازی هایی بی قیمت که موقع خرید خرت و پرتهای دیگر دریافت می کنید. به این ترتیب به محض اینکه از خرید برمی گردید، گربه مدام در دست و بالتان نخواهد بود. کافی است یکی از این پاکت ها را سریع خالی کرده و به او بدهید تا سرش گرم بازی با آن شود و خودتان با خیال راحت خریدها را جابه جا کنید.

بنابراین موقع خرید از فروشنده بخواهید وسیله هایتان را در کیسه کاغذی بگذارد، نه در نایلون های پلاستیکی. اگر هیچ کدام از مغازه ها از این پاکت ها نداشتند سراغ قنادی ها بروید. مقداری شیرینی یا آجیلی که می خرید را به جای جعبه در این پاکت ها بریزید.

به این ترتیب هر بار که برای خرید بیرون بروید، خیالتان راحت است که با دست پر برای گربه به خانه خواهید آمد. به خصوص که گربه تا فرا رسیدن وقت خرید، پاکت قبلی را جویده و پاره کرده و از داشتن یک پاکت نو لذت خواهد برد. برای جذاب تر کردن اسباب بازی می توانید در این پاکتها اسباب بازی های دیگری قرار بدهید تا گربه سعی کند آنها را بیرون بیاورد. در غیر این صورت گربه از ابتکار و خلاقیت خود استفاده خواهد کرد و هر طور دلش خواست با آن سرگرم می شود.

ریسمان

هیچ گربه ای نمی تواند در مقابل ریسمانی که دارد روی زمین کشیده می شود، مقاومت کند و دنبالش برای گرفتن ندود. اسباب بازی ای که بسیار ارزان قیمت و تقریبا مفت است اما در تمام شبانه روز می تواند او را سرگرم کند. حتی از روبان هایی که دور جعبه های کادویی یا شکلات بسته شده اند هم می توانید در این بازی استفاده کنید. اگر چند تا از آنها را به هم ببافید، بازی هیجان انگیزتر خواهد شد.

آنها را ببافید و دنبال خودتان بکشید تا گربه برای گرفتن آن به دنبالتان راه بیفتد. به سرعت یاد می گیرید که چطور این طناب را تکان دهید تا کنجکاوی گربه تحریک شود. جذابیت این وسیله اینقدر هست که گربه خواب آلود را هم از سر جا بلند می کند. برای تنوع می توانید چیزهایی را به انتهای این ریسمان اضافه کنید، مثلا یک عروسک کوچک پردار. معمولا گربه ها علاقه ای به جویدن آنها نشان نمی دهند و فقط گازهای کوچکی از آن می گیرند. با این حال اگر گاز گرفتن گربه تان جدی تر است، ریسمان های پارچه ای را تنها به کار نبرید و آنها را به هم ببافید.

توپ پینگ پنگ

اگر کف خانه تان سرامیکی است یا کفپوش چوبی دارد، توپ پینگ پنگ یکی از شیرین ترین بازی ها برای گربه است. این توپ ها اینقدر سبک هستند که گربه با یک ضربه، آن را به پرواز درمی آورد و از دنبال کردن و تلاش برای گرفتنش لذت ببرد. سرامیک بودن کف خانه هم از همین جهت اهمیت دارد که توپ با هر بار برخورد با زمین دوباره به پرواز دربیاید و قل نخورد. می توانید یک یا دو پر کوچک و سبک هم به آن بچسبانید که لذت بازی و شکار را برای گربه تان افزایش دهید. فقط مراقب باشید گربه توپ را نجود. هر چند این رفتار بسیار بعید است که گربه دلش بخواهد اسباب بازی اش را این طوری خراب کند؟

اسباب بازی گربه

چوب پر

پرو گربه! درست کردن این وسیله و بازی با آن، غریزه شکار گربه را زنده می کند. البته شرکتهای اسباب بازی برای حیوانات عروسک های زیادی درست می کنند که از نظر ما شکار محسوب می شوند و توقع داریم گربه هم چنین دیدی به آن داشته باشد. اما اسباب بازی پارچه ای جوجه برایش جالب نخواهد بود. هرچقدر هم که در عالم واقع برایش شکار محسوب شود. هیچ چیز برای گربه به اندازه وسیله ای که نشانی واقعی از شکار دارد، جالب نخواهد بود.

گربه ها به طور غریزی احساس می کنند همین چند تکه پری که مقابلشان قرار خواهید داد، بخشی از شکار است که باید آن را بگیرند. در نتیجه نسبت به آن هیجان و اشتیاق نشان می دهند. برای ساخت چنین وسیله ای، چند پر را به یک تکه چوب ببندید. پر را به تنهایی هم می توانید مقابل گربه بگذارید تا مدتی با آن سرگرم شود.

اما بستنش به چوب این امکان را میدهد که آن را تکان بدهید و با آن طوری بازی کنید تا او برای گرفتنش و در واقع شکارش تلاش کند. می توانید از یک یا چند پر برای وصل کردن به چوب استفاده کنید. پرهای بزرگ تری (مثل پر طاووس) هم وجود دارند که اگر از آن استفاده کنید دیگر نیازی به چوب نخواهید داشت. یکی از آنها را به گربه بدهید و ببینید با چه و اشتیاقی آن را به دندان می گیرد و با آن بازی می کند.

زمانی که شما با او بازی می کنید، حواستان باشد که هر چند دفعه یک بار بگذارید گربه پر را بگیرد تا اعتماد به نفسش بالا برود. اگر هر بار که به سمت پر می پرد، آن را دور کنید و تمام تلاش هایش برای گرفتن بی نتیجه بماند علاقه اش را به بازی با آن از دست میدهد. در عین حال نگذارید مدام آن را بگیرد. ساده به دست آوردن شکار هم برای او جالب نخواهد بود.