تبخال گربه یکی از بیماری های شایع و رایج می باشد که حدود ۸۰% از گربه سانان به این بیماری مبتلا می شوند. به همین خاطر یکی از دغدغه های افرادی که از گربه  نگهداری می کنند، ابتلای حیوان خانگیشان به این بیماری است.

بیماری تبخال گربه

بیماری تبخال به دلیل وجود ویروس تبخال از نوع (FHV-1) به وجود می آید و از نظر علمی به آن رینوتراکئیت ویروسی گربه گفته می شود. این ویروس معمولاً پس از ابتلا گربه به آن از سلول های خود حیوان برای تکثیر ویروس بیشتر استفاده می‌ کند و همین امر موجب سخت ‌تر شدن درمان این ویروس می شود. چنان چه گربه به این ویروس مبتلا شود به طور معمول تا پایان عمر آلوده به آن خواهد بود. حتی امکان دارد سیستم های عصبی او را نیز درگیر کند به همین خاطر زمانی که گربه مبتلا دچار استرس شود این بیماری بیشتر خودش را نشان می‌ دهد.

علائم تبخال گربه

علائم وجود این ویروس در حیوان متفاوت است و به طور معمول هر گربه ‌ای به شیوه‌ ای متفاوت به این بیماری درگیر می شود. حتی گاهی برخی از آنان بدون این که علائمی در آن ها بروز کند به این بیماری گربه مبتلا می‌ شوند. به طور معمول شایع ترین علائم این بیماری در زمانی که حیوان دچار استرس شده باشد بروز می کند و اکثر آن ها به صورت علائم عفونت تنفسی فوقانی نمود پیدا می‌ کند. شایعترین علائم عبارتند از:

  • بروز عطسه
  • کمی کاهش فعالیت
  • کاهش اشتها
  • آبریزش بینی و چشم که ممکن است با ترشحات آبکی یا زرد و سبز همراه باشد.
  • احتقاق و گرفتگی بینی

مراقبت های لازم برای تبخال گربه

بهترین مراقبت در مقابل این بیماری پیشگیری است و افراد می توانند با تزریق سالانه واکسن این ویروس به حیوان خود از ابتلای آن به تبخال پیشگیری کنند. همچنین باید محیط و شرایط زندگی حیوان به گونه ای باشد که از عوامل استرس زا به دور باشد چرا که به طور معمول علائم آن در زمان استرس بروز می کند. برای این کار باید یک برنامه منظم در نگهداری از حیوان خود داشته باشید، به این صورت که یک رژیم غذایی با کیفیت، مکانی امن برای استراحت و تعویض هفتگی اسباب بازی های او در نظر بگیرید.

درمان تبخال گربه

اگر این بیماری به صورت خفیف در حیوان بروز پیدا کرده باشد، معمولاً در طی ۷ تا ۱۰ روز در صورتی که از عوامل استرس زا به دور باشد و یک رژیم غذایی مناسب و با کیفیت را داشته باشد درمان می شود. اما چنانچه تبخال موجب ترشحات عفونی شده باشد و حیوان از خوردن غذا امتناع کند باید حتما به دامپزشکی مراجعه کنید.

دامپزشک با تجویز آنتی بیوتیک های مناسب دوره درمان را آغاز می کند. نکته قابل توجه اینکه این آنتی بیوتیک ها فقط برای کنترل بیماری استفاده می شوند و خود ویروس را درمان نخواهد کرد. تنها دارویی که این ویروس را از بین می برد فامسیکلوویر نام دارد که ممکن است موجب بروز عوارض جانبی در حیوان نیز بشود بنابراین باید حتماً با تجویز دامپزشک مورد استفاده قرار گیرد.

آیا این بیماری برای گربه خطرناک است؟

همان طور که گفتیم این بیماری یک مرض رایج بین گربه سانان می باشد و تا پایان عمر نیز درگیر آن خواهد بود و در صورتی که علائم آن خفیف و دائمی نباشد جای نگرانی وجود ندارد. اما چنانچه شدت آن طوری باشد که عفونت های عمقی در آن به وجود آمده باشد و گربه به طور کامل از غذا خوردن امتناع کند در چنین شرایط ممکن است جان حیوان به خطر بیفتد.

علت ایجاد تبخال گربه

به طور معمول گربه هایی که زیر دو سال سن دارند به دلیل اینکه سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف می باشد در صورتی که از رژیم غذایی مناسبی برخوردار نباشند، محیط زندگی آنها استرس آور باشد و در مقابل این بیماری واکسینه نشده باشد مبتلا به ویروس تبخال گربه می شوند که اکثر آن تا پایان عمر همراه آن ها خواهد بود و در صورتی که حیوان دچار استرس بشود علائم آن بروز می کند.