امروزه یکی از پرطرف دارترین حیوانات خانگی گربه ها می باشند که افراد بسیاری به نگه داری و پرورش آن ها روی آورده اند. گربه ها یکی از بانمک ترین و دوست داشتنی ترین حیوانات خانگی می باشند که دارای نژادهای گوناگونی هستند. دوتا از گونه های معروف و پرطرفدار گربه های خانگی گربه ی اسکاتیش و گربه ی بریتیش می باشند که انتخاب اول اکثر گربه دوستان برای نگه داری در منزل می باشند.

تفاوت گربه اسکاتیش و گربه بریتیش

برای این که راحت تر بتوانید با تفاوت گربه اسکاتیش و گربه بریتیش آشنا شوید مشخصات ظاهری و رفتاری هر کدام از آن ها را به صورت جداگانه توضیح می دهیم.

نژاد گربه اسکاتیش

ویژگی های ظاهری نژاد اسکاتیش

گربه ی اسکاتیش از نظر جثه متوسط است و در پوشش های بدنی متفاوت دیده می شود به طوری می توان گربه های اسکاتیش زیادی را در رنگ های مختلف مانند آبی، کرم، نارنجی، سیاه سفید راه راه یا خال خالی قهوه ای یا نقره ای و … ببینید. اگر موهای اسکاتیش بلند باشند در دسته ی اسکاتیش فولندها جای گذاری می شوند. سر گرد و بدن تپل و بانمک آن باعث افزایش جذابیت این گربه شده است. گوش های اسکاتیش حالت جالبی دارند و یکی از مشخصه های شناسایی آن ها محسوب می شود. گوش ها به سمت جلو خم شده اند و باعث شباهت اسکاتیش به جغد شده اند. دم این گربه در بخش انتهایی به جای گرد بودن مخلوطی شکل است و حالت انعطاف پذیری دارد.

خرید گربه بریتیش
نژاد گربه بریتیش

ویژگی های ظاهری نژاد بریتیش

گربه ی بریتیش نژاد بریتانیا می باشد که به گربه ی مو کوتاه بریتانیایی نیز معروف است. وزن آن در جنس ماده ۳.۵ تا ۶ کیلوگرم و در جنس نر ۵/۵ تا ۹ کیلوگرم می باشد. به طور کلی این گربه می تواند در حدود ۱۲ الی ۱۷ سال عمر بکند. گربه ی بریتانیایی شباهت بسیاری به تدی خرس ها یا خرس های کوچک و عروسکی دارند . چشمان آن کاملا گرد و بزرگ اند. نوک دم بریتیش کت برخلاف اسکاتیش کت گرد است. پوشش بدن این گربه معمولا می تواند به یکی از رنگ های سیاه، سفید، خاکستری، یاسی و بنفش و یا آبی دیده شود.

 ویژگی های رفتاری نژاد اسکاتیش

به طور کلی گربه ی اسکاتیش برون گرا است و می تواند احساسات خود را به خوبی نشان دهد. این گربه بسیار بازیگوش است اما سطح انرژی و فعالیت آن بالا نیست و به عنوان یک گربه ی بغلی و ملوس و ناز معروف است. گربه نژاد اسکاتیش معمولا با همه ی اطرافیان خود به راحتی دوست و هم بازی می شود اما به یکی از افراد منزل صمیمیت بیش تری نشان می دهد. گربه ی اسکاتیش از نظر رفتاری یک گربه ی آرام و بدون سر و صدا شناخته می شود که در زمان نگه داری در منزل مزاحمتی برای افراد خانه ایجاد نمی کند. هم چنین این گربه ریخت و پاش و کثیف کاری کردن و کارهای دیگری از این قبیل را انجام نمی دهند.

بنابراین می توان گفت که اسکاتیش کت ها یک گربه ی اشرافی و تمام عیار می باشند. جالب است بدانید که این حیوان خانگی شیرین و دوست داشتنی هنگامی که روی صندلی می نشیند کمرش را دقیقا مثل آدم ها راست و صاف می کند و پاهای خود را روی صندلی در حالت آویزان قرار می دهد. شما احتمالا با دیدن گربه در این حالت و نیز چشمان گردش به یاد یک بودای متعجب خواهید افتاد! یکی از سرگرمی های مورد علاقه ی این گربه راه افتادن دنبال صاحب خود است بنابراین اگر شما اسکاتیش در منزل دارید از این کار او تعجب نکنید و اجازه دهید آزادانه شما را دنبال کند.

برای روحیه ی گربه می توانید حیوان خانگی دیگری را در کنار آن در خانه پرورش دهید و مطمئن باشید که در ارتباط آن ها مشکلی پیش نمی آید چرا که اسکاتیش ها رابطه ای دوستانه با انسان ها و نیز سایر حیوانات خانگی دارند.

ویژگی های رفتاری نژاد بریتیش

گربه نژاد بریتیش بی سر و صدا و آرام و نیز بسیار دلچسب و بانمک است. این گربه به بغل شدن و نوازش علاقه ی بسیار دارد و به عنوان یک گربه ی ملوس و شیرین معروف است. شما هرگز در برقراری ارتباط با گربه ی بریتیش دچار مشکل نمی شوید چرا که رفتار صمیمانه ای با صاحب خود و نیز سایر افراد منزل و حتی گاه میهمان ها دارد. می توانید برای سرگرم کردن آن حیوان خانگی دیگری را در کنارش نگه داری کنید.

 

تفاوت گربه اسکاتیش با گربه بریتیش در زمینه آموزش و یادگیری

تفاوت گربه اسکاتیش با گربه بریتیش از نظر تعلیم و تربیت چندان متفاوت نیست اما خواندن مطلب زیر درمورد آشنایی با روش های تربیت این گربه ها خالی از لطف نیست.

گربه ی اسکاتیش بسیار باهوش است و از این نظر جزو ده حیوان خانگی باهوش و برتر مجسوب می شود. اگر قصد دست آموز کردن این گربه را دارید باید برای تعلیم آن حوصله به خرج دهید و برای آموزش بهتر استفاده از فیلم ها، سیدی ها، نوارهای صوتی، کتاب های مختلف و … پیشنهاد می شود. شما می توانید کارهایی از قبیل دویدن به دنبال چیزی، پرش کردن از یک مکان به مکان دیگر، استفاده کردن از باکس مخصوص توالت و … را به گربه تان آموزش دهید. برای یادگیری بهتر آن حتما خوراکی های خوشمزه و مورد علاقه اش را به عنوان جایزه در حین آموزش به آن بدهید تا تشویق شود.

برای آموزش دادن رفتارهای مورد نظر به گربه ی بریتیش نیز باید مانند گربه ی اسکاتیش صبر و حوصله به خرج دهید. برای تعلیم و یادگیری بهتر بریتیش از کتاب های آموزشی، دی وی دی یا سی دی ها، کلیپ های آموزش گربه، نوارهای صوتی و … استفاده بکنید تا از روش درست آموزش و تربیت گربه مطلع شوید. همچنین در لوکس کت می توانید اقدام به خرید گربه اسکاتیش و خرید گربه بریتیش کنید.