بسیاری از افراد برای جلوگیری از چالش های بلوغ در حیوانات اقدام به عقیم کردن این حیوانات توسط دامپزشکی می کنند. افرادی که از هر دو حیوان در منزل نگهداری می کنند باید اطلاعات کاملی از تفاوت بلوغ سگ و گربه داشته باشند. اطلاعاتی در مورد تفاوت بلوغ این دو حیوان را در اختیار شما می گذاریم. امیدواریم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

تفاوت بلوغ سگ نر و گربه نر

تفاوت هایی در بلوغ سگ نر و گربه نر وجود دارد. نشانه های بلوغ گربه نر برجسته تر شدن بیضه ها و دستگاه تناسلی او می باشد در سن بلوغ موهای بدن این حیوان ضخیم تر شده و رنگ آن ها نیز تیره تر می باشد. در سن بلوغ  گربه سانان از لحاظ رفتاری و تغذیه تغییراتی در آن ها ایجاد می شود که سگ ها هم در زمان بلوغ چنین رفتارهایی را نشان می دهد. یکی از تفاوت های دیگر بلوغ این دو حیوان با یکدیگر سن بلوغ آن ها می باشد سن بلوغ سگ ها با توجه به نژادشان متغیر می باشد ولی در گربه ها سن بلوغ شش ماهگی می باشد.

تفاوت بلوغ سگ ماده و گربه ماده

سگ ماده و گربه ماده هر کدام نشانه ها و تفاوت های خاص خود را در رسیدن به بلوغ دارند. معمولا زمان بلوغ آن ها بستگی به نژادشان دارد و هر کدام با توجه به نژاد خود در سن مشخصی به بلوغ می رسند. گربه های نر در زمان رسیدن به بلوغ صدایشان بلندتر می شود و سر صدای آن ها بیشتر می شود. تایم استراحت آن ها کمتر می شود و خوابشان سبک تر می شود.

آن ها زمان بیشتری را صرف تمیز کردن خود می کنند. همچنین باید توجه داشت در زمانی که گربه ماده شما بیشتر به تمیزی خود می رسد نشان دهنده این مطلب می باشد که او آمادگی تولید مثل را نیز دارد در این موقع باید رابطه او کنترل شود تا با گربه های خیابانی وارد رابطه نشود. گربه ماده در زمان بلوغ تمایل زیادی به خزیدن و مالیدن خود به اشیا و افراد را دارد. سگ های ماده هم نیز در زمان بلوغ رفتارهایی را از خود نشان می دهند. دقت کنید که در این زمان ها صبر و حوصله خود را بیشتر کنید تا این مرحله از زندگی این حیوانات سپری شود.

نشانه های بلوغ در سگ نر و گربه نر

حیوانات هم مانند انسان ها در زمان بلوغ نشانه هایی در رفتار و بدن آن ها ایجاد می شود در گربه های نر نشانه های بلوغ با برجسته شدن آلت و تغییراتی در رفتار هایشان نمایان می شود گربه های نر در زمان بلوغ رفتارهایی را نشان می دهد که برای فرد نگهدارنده این حیوان عجیب  و در مواقعی تحمل آن سخت می باشد. یکی از رفتار های گربه در زمان بلوغ ادرار او بر روی وسایل می باشد.

این حیوان به دنبال گذاشتن رد بوی از خود می باشد که حاکمیت و قلمرو خود را به دیگر گربه های نر نشان دهد. یکی از نشانه های بلوغی که بسیار افراد را متعجب می کند و گربه بر خلاف تمام آموزش های قبلی خود رفتار می کند.

نشانه های بلوغ در سگ ماده و گربه ماده چیست؟

نشانه های بلوغ در سگ ماده و گربه ماده

در زمان بلوغ سگ ماده و گربه ماده هم مانند سگ و گربه نر نشانه هایی را از خود بروز می دهند و رفتار های آنها با تغییراتی همراه است و رفتار های آن ها نسبت به قبل بسیار تغییر می کند. نشانه های بلوغ در این دو نوع حیوان ماده با تفاوت هایی نسبت به یکدیگر می باشد و زمان بلوغ آنها متفاوت با یکدیگر می باشد. سن بلوغ بیشتر بستگی به نوع نژاد و تغذیه حیوان دارد.

مطلبی که در مورد این دو حیوان می توان به آن اشاره کرد که زمان بلوغ این حیوانات یک چالش بزرگ برای افراد نگهدارنده آن ها می باشد. سعی کنید این دو حیوان به بیرون از منزل نروند تا با حیوانات خیابانی وارد رابطه نشوند و از طریق حیوانات خیابانی بیمار نشوند.

آیا سن بلوغ نژاد های مختلف سگ با یک دیگر تفاوت دارد؟

سن بلوغ در سگ ها به نوع تغذیه و نژاد آن ها بستگی دارد و معمولا از ۶ تا ۷ ماهگی بلوغ آن ها آغاز می شود. گربه های بزرگتر، زودتر به سن بلوغ می رسند. برای دانستن سن دقیق نژاد های مختلف سگ ها می توانید با مراجعه به صفحات اینترنتی و سایت های مرتبط با موضوع سن دقیق نژاد سگ خود را بدانید. در زمان سن بلوغ حیوان خود حتما با دامپزشک در ارتباط باشید و از او مشورت بگیرید.

آیا سن بلوغ نژاد های مختلف گربه با یک دیگر تفاوت دارد؟

گربه ها و سگ ها نژاد های مختلفی دارند که هر کدام از این نژادها تغذیه، رفتار و ویژگی های خاص خود را دارند. زمانی که تصمیم می گیرید از یکی از این حیوانات خانگی نگه داری کنید حتما به نژاد آنها توجه کنید و اطلاعات کامل و دقیقی در مورد آن ها کسب کنید. یکی از ویژگی هایی که در نژاد های مختلف گربه ها باید به آن توجه کرد زمان رسیدن به بلوغ آن ها می باشد. سن بلوغ نژاد های مختلف گربه با یکدیگر متفاوت می باشد و هر کدام از این نژاد ها در زمان بلوغ تغییرات رفتاری و نشانه های مخصوص به خود را دارند.