به بچه گربه خود چه غذاهایی بدهیم؟

بچه گربه ها اساساً بچه گوشتخواران با نیازهای بخصوص هستند. بچه گربه ها به طور طبیعی از شیر مادر خود تا ۸ الی هفته ۱۲ زندگی خود تغذیه می کنند. وقتی گربه ‌های جوان به اندازه کافی بزرگ می‌شوند (حدود ۸ هفته) به تنهایی شروع به خوردن غذا می ‌کنند. در همین حال همزمان میزان شیری که از مادرشان می گیرند نیز کاهش می‌ یابد.

راهنمای مهم برای تغذیه بچه گربه ها

اطلاعات زیر به عنوان توصیه ای کلی در نظر بگیرید، اما از آن جایی که هر بچه گربه فردی است، به دنبال مشاوره دامپزشکی باشید، به خصوص اگر بچه گربه شما نیاز های غذایی خاصی دارد یا به رژیم غذایی استاندارد واکنش نشان می دهد.

راهنمای مهم برای تغذیه بچه گربه ها

رژیم غذایی بچه گربه شما می بایست ترکیبی از کنسر مواد غذایی باشد که بین میزان قوت و سلامت آن ماده غذایی تعادل برقرار باشد. با مطالعه برچسب این دسته از کنسر ها متوجه خواهید شد که چه نوع ماده غذایی در آن کنسر است و تا چه میزان سلامتی بچه گربه های شما را حفظ می کنند.

بهتر است با رشد بچه گربه، غذای تر را شروع کنید و پس از آن که بچه گربه شروع به رشد کرد کم کم غذای خشک را جایگزین کنید. به طور منظم برخی از غذا های تر را در رژیم غذایی خود قرار دهید، به عنوان مثال، غذای تر کنسروی. هرگز به بچه گربه خود غذای سگ یا توله سگ ندهید زیرا با کمبود تائورین، پروتئین ضروری که گربه ها فقط از طریق غذا می توانند آن را دریافت کنند، مواجه خواهند شد.

راهنمای مهم برای تغذیه بچه گربه ها2

این نکته را به هیچ وجه فراموش نکنید که بچه گربه ها می بایست روزی چهار بار غذا بخورند.

مراقب باشید که به بچه گربه خود بیش از حد یا کم غذا ندهید. دامپزشک شما می‌ تواند بچه گربه ‌تان را وزن کرده، نمره وضعیت بدن بچه گربه ‌تان را ارزیابی کرده و به شما درمورد میزان غذایی که به آن باید بدهید مشاوره بدهد. همیشه سعی کنید به بچه گربه خود آب تازه و تمیز بدهید اما از دادن شیر به شدت خود داری نمایید زیرا ممکن است باعث بروز مشکلات گوارشی در آن ها بشود.

دندان درآوردن

بین چهار تا شش ماهگی دندان های دائمی ظاهر می شوند و به سرعت رشد می کنند. معرفی اسباب‌بازی ‌های جویدنی مخصوص بچه گربه ‌ها و خوراکی‌ های جویدنی سالم می ‌تواند مشکلات “دندان درآوردن” را کاهش دهد – شورای جهانی بهداشت دهان و دندان دامپزشکی محصولات دندانی را فهرست می ‌کند که استاندارد های ایمنی و کاهش پلاک  /  جرم را رعایت می ‌کنند.

دادن استخوان و گوشت خام به هیچ عنوان به بچه گربه ها پیشنهاد نمی شود زیرا ممکن است باعث شکسته شدن دندان ها، یبوست، و انسداد داخلی بشوند، همچنین استخوان های خام حاوی انواع مختلفی از باکتری هستند که هم برای انسان ها و هم برای حیوانات مضر بوده و باعث بیماری می شند.

دندان درآوردن

اگر قصد دارید به بچه گربه خود استخوان خام بدهید باید در نظر بگیرید که این اقدام باید به صورت مرحله ای و با نظارت دامپزشک صورت بگیرد، اندازه استخوان نیز باید به اندازه ای بزرگ باشد که گربه نتواند آن را در دهان خود قرار دهد یا آنکه بتوانند آن را ببلعند. برای بچه گربه ها فقط و فقط استخوان های کوچک مانند بال و یا گردن مرغ مناسب است. هرگز به بچه گربه های خود استخوان های پخته شده بزرگ را ندهید زیرا این استخوان ها ممکن است بشکنند که درصد کشندگی بالایی دارند. همیشه زمانی که بچه گربه شما استخوان می خورد حواستان به طور کامل به آن ها باشد.

غذا های دیگر

ماهی های کنسرو شده آب شیرین، ماهی تن کنسرو شده و ماهی های سالمون ( مراقب استخوان های ماهی باشید) را می توان گهگاهی به عنوان غذایی متنوع به گربه ها داد. با این حال دائما به آن ها ماهی ندهید زیرا ماهی منبع مناسبی از امگا۳ است اما منبع مطمئنی از مواد غذایی مقوی نیست. گوشت قرمز،گوشت مرغ و گوشت بوغلمون پخته شده نیز برای تنوع پیشنهاد می شود. اطمینان حاصل نمایید که در لا به لای استخوان هایی که به بچه گربه خود می دهید پیاز، سس و … نباشد.

غذا های دیگر

همانطور که پیشتر نیز گفته شده اصلا به گربه خود استخوان ندهید اما اگر قصد این کار را دارید تا استخوان و یا گوشت خام به گربه خود بدهید، استخوان و یا گوشت خامی بدهید که درجه انسانی دارد. هر غذایی که به گربه ها می دهید باید تازه باشند. از دادن گوشت خام به گربه خود تا ۲۰ هفتگی به شدت پرهیز کنید تا باعث بروز کمبود مواد غذایی در طول رشد نشود.

اگر مقدار کمی سبزیجات خورد شده نیز به بچه گربه های خود بدهید نیز مفید می تواند واقع شود. فراموش نکنید که گربه ها گوشتخوار هستند و آنزیم های مناسب برای هضم مواد گیاهی را ندارند که منظور از این گفته آن است که گربه ها نمی توانند همانگونه که سگ ها و سایر حیوانات از برخی مواد گیاهی استفاده می کنند گربه ها نمی توانند.

برخی از مواد غذایی کاملا مفید هستند و برخی دیگر از این غذاها اصلا مناسب نیستند. نباید فراموش کنید، هرکاری که می خواهید بکنید، به هر نحوی که می خواهید تغذیه بچه گربه خود را انجام دهید فقط و فقط با دامپزشک هماهنگ باشید.