قرص های آرامبخش گربه

اسپرومازین و یا (استیل پرومازین) متعلق به خانواده دارو های فنوتیازینی می باشد که یک داروی آرام بخش و پیش بیهوشی به شمار می‌ رود. متأسفانه در ایران از این دارو بدون دانستن عوارض و شرایط مصرف آن در هنگام بی‌ قراری حیوانات خانگی به دلایل مختلفی مانند بیماری گربه و شرایط خاص نیاز جنسی به خصوص در گربه‌ ها و یا در هنگام مسافرت و مهمانی‌ ها و مراسمی‌ که نمی‌ خواهند گربه را نشان دهند تا از سر و صدای آن در امان باشند استفاده می کنند.

دامپزشکان به صاحبان گربه توصیه کرده اند که به هیچ عنوان و بدون تشخیص و تجویز از این قرص ها برای پت خود استفاده نکنند چرا که استفاده زیاد از آن در آینده عوارض و مشکلاتی را برای حیوان به وجود می‌ آورد. هم چنین به صاحبان پت توصیه شده است که در صورت نیاز از آرامبخش های طبیعی گربه استفاده کنند.

گاباپنتین و ترازادون

با این حال از بهترین قرص های آرامبخش که برای گربه ها توسط دامپزشکی توصیه و تجویز می شوند عبارتند از گاباپنتین و ترازادون، چرا که این دو قرص ایمن و موثر برای بهبود ویزیت دامپزشکی گربه ها نشان داده شده اند. اما به یاد داشته باشید که این قرص‌ ها را باید با تشخیص و تجویز دامپزشک به پت خود بدهید.

عوارض قرص آرامبخش گربه

بهتر است که بدانید هر گونه قرص و دارویی برای حیوانات خانگی مانند سگ و گربه عوارضی را در پی خواهد داشت که این موضوع شامل قرص های آرامبخش نیز می‌ باشد. حال از بارز ترین عوارض این قرص ها می توان به مواردی مانند: تضعیف عضلات انقباضی قلب، کاهش فشار خون، یبوست، ایجاد حالت تهاجمی‌ ناگهانی و طولانی شدن دوران حاملگی کاذب اشاره کرد. حال این موضوع را هم باید افزود که عوارض مصرف این قرص ها در گربه های مسن تر و پیر بیشتر مشاهده می‌ شود به همین دلیل باید به هنگام مصرف با دقت بیشتری این موضوع را مد نظر داشته باشید.

فواید قرص آرامبخش گربه

بهتر است که بدانید استفاده از این قرص ها دارای یکسری فواید برای این حیوانات دوست داشتنی است و به همین دلیل هر از گاهی صاحبان آن ها تمایل دارند تا از این دارو ها برای پت خود استفاده کنند. البته زمانی این دارو ها مفید هستند که به اندازه کافی و با تشخیص دامپزشک به پت داده شود. آرامبخش ها سال هاست که در حیوانات خانگی مانند گربه ها برای آرام کردن آن ها و کاهش عصبانیت آن ها که معمولاً به دلیل رعد و برق، آتش بازی، مهمانی ها استفاده می شود. هم چنین از دارو های آرام بخش برای کاهش ترسی که ممکن است در طول سفر هوایی ایجاد شود، استفاده شده است.

نحوه مصرف قرص آرامبخش گربه

برای برخی از صاحبان پت سوالی که به وجود می‌ آید این است که چگونه می‌ توانند این قرص را به گربه خود بدهند؟ در این باره باید بگوییم که اگر دامپزشک به صورت قرص این دارو را تجویز کند می توانید در خانه و به میزانی که دامپزشک تجویز کرده است به گربه خود بدهید. حال در رابطه با نحوه خوراندن این دارو به گربه بهتر است که بدانید در ابتدا به آرامی لب های گربه را روی دندان هایش فشار دهید تا او را تشویق کنید تا دهانش را باز کند و یا این که یک انگشت را داخل دهان گربه فرو کنید و سقف دهانش را به آرامی فشار دهید تا دهان کاملا باز شود. بعد از آن با استفاده از دست دیگر قرص آرامبخش را به پشت زبان پت فشار دهید، سریع دهان او را ببندید و گلویش را نوازش کنید تا قرص را قورت دهد. هم چنین ممکن است آرامبخش به صورت تزریقی در کلینیک دامپزشکی داده شود و نیازی که قرص را به خانه بیاورید نباشد.

چه زمانی باید از این دارو استفاده کنیم؟

همان طور که در قسمت قبل بیان کردیم این قرص را باید با تجویز و تشخیص دامپزشک و در مواقع ضروری و لازم به گربه خود بدهید. حال این موضوع را هم باید افزود زمانی که گربه شما ترسیده یا در یک مهمانی و یا مکان شلوغ است و یا این که می خواهید گربه خود را به مسافرت ببرید در زمان پرخاشگری، عصبانیت، درد، استرس و یا جراحی می توانید از این دارو به مقدار اندازه استفاده نمایید.

آرامبخش های طبیعی برای گربه

امروزه خیلی از دامپزشکان به صاحبان پت به جای قرص های آرامبخش توصیه کرده اند تا از آرامبخش های طبیعی گربه استفاده کنند تا عوارض استفاده از این آرامبخش ها تا حد امکان پایین بیاید. البته این موضوع را هم باید افزود که استفاده از آرامبخش های طبیعی نیز باید در مواقع ضروری و به مقدار مورد نیاز استفاده گردد چرا که استفاده بیش از حد از آن ها نیز عوارضی را برای گربه در پی خواهد شد.

حال از آرام بخش های طبیعی گربه می توان به مواردی مانند: کاوا کاوا (کاوا کاوا یک گیاه گرمسیری می باشد که به عنوان آرام بخش عمل می کند)، نعناع گربه ای (گربه ای یکی از اعضای خانواده نعناع و یک آرامبخش مشهور گربه است)، سنبل الطیب (سنبل الطیب یک گیاه گلدار چند ساله است که قرن ها به دلیل استفاده از آن به عنوان آرام بخش شناخته شده است) اشاره کرد.