اگه گربه دارین، شاید براتون سوال باشه که آیا گربه تون شما رو می شناسه یا نه. با توجه به گوشه گیرتر بودن گربه ها نسبت به سگ ها، خیلی سخته که بفهمیم که میدونن ما کی هستیم یا اصلا براشون اهمیت داره یا نه. در این مقاله به این مطلب خواهیم پرداخت که آیا گربه ها توانایی شناخت صاحب خود را دارند؟ یا خیر.

خبر خوب اینه که :آره، گربه ها صاحب خودشون رو می شناسن.

آیا چهره ی صاحبشون رو می تونن تشخیص بدن؟

تصور ما اینه که گربه ها برای شناسایی کسی، بیشتر از بینایی، متکی به حس شون هستن. بر خلاف سگ ها، گربه ها خودشون اهلی شدن تا بتونن نزدیک مناطق کشاورزی باشن و موش ها و جونده های دیگه رو شکار کنن. سگ ها بر اساس شرایط شون، برای تشخیص حالت چهره ی آدم ها تکامل پیدا کردن اما گربه ها نه. به دلیل اینکه گربه ها نیاز نداشتن که منظور آدم ها رو بفهمن.

آیا می تونن صدای آدم ها رو تشخیص بدن؟

در این مورد که آیا گربه ها توانایی شناخت صاحب خود را دارند؟ می تونیم بگیم که گربه ها توی اینکار ماهرن. یه تحقیقی نشون داده که می تونن صدای صاحب شون رو از بقیه صداها تشخیص بدن.

آیا می تونن بوی صاحب شون رو تشخیص بدن؟

گربه ها توی این مهارت هم خبره اند. البته به قوی بودن حس بویایی سگ ها نیست اما از حس بویایی آدم ها بهتره. دقیقاً مثل سگ ها، از این حس برای جمع آوری اطلاعات (مثلا در مورد ما آدم ها) استفاده می کنن. احتمالا هم بوی شما که صاحبش هستین رو تشخیص میده و احساس خوبی بهش دست میده.

گربه ها صاحب خود را میشناسند

آیا کارهای همیشگی و معمول ما رو می شناسن؟

به علاوه گربه ها، خیلی راحت الگوی کارهای ما رو یادشون می مونه. خیلی خوب میدونن که چه کسی و چه زمانی بهشون غذا میده. احتمالا به خاطر صدا و بوی فردیه که این کار رو می کنه و اونها هم می شناسن.

از همه جالب ترش اینه که گربه ها، آدم هایی رو که می شناسن رو حتی بعد سال ها یادشون می مونه. پس نگران نباشین، حتی اگه گاهی این طور به نظر می رسه که توجهی بهتون نداره، شما رو می شناسه و بهتون اهمیت می ده (به خصوص موقع غذا!)