تصور رایجی که وجود دارد این است که گربه ها به صاحبان خود علاقه ای نشان نمی دهند و فقط سگ ها هستند که عاشق صاحب خود می شوند و با رفتار خود این را نشان  می دهند.

اما بهتر است بدانید که این تصور لزوماً تصور درستی نیست و گربه ها نسبت به صاحب خود احساسات عمیقی دارند و حتی با رفتارشان هم آن را نشان می دهند. شاید زبان آن ها با سگ ها کمی تفاوت داشته باشد اما این اصلاً به این معنی نیست که گربه ها صاحب خود را دوست ندارند.

در این نوشته به این سوال که آیا گربه من را دوست دارد یا نه پاسخ خواهیم داد هم چنین به شما نشان خواهیم داد که گربه ی مهربان شما چگونه محبتش را به شما نشان می دهد.

گربه ها چگونه محبت خودشان را نشان می دهند؟

گربه ها شاید حیوانات مستقلی به نظر برسند اما این اصلاً به این معنا نیست که صاحب خود را دوست ندارند و یا هیچ وقت آن را بروز نمی دهند. شیوه های مختلفی هستند که گربه ها از طریق آن ها با صاحب خود ارتباط برقرار می کنند و در واقع به او ابراز علاقه می کنند.

حال به بررسی این رفتارها خواهیم پرداخت.

خُر خُر کردن

یکی از معمول ترین شیوه گربه ها برای نشان دادن اینکه حالشان خوب است یا از چیزی لذت می برند، خر خر کردن است. گربه ها چیزی شبیه به یک موتور ویبراتور در انتهای گلویشان دارند که وقتی از چیزی لذت می برند یا از بودن در جایی خرسند هستند روشن می شود. مثلاً وقتی شما او را نوازش می کنید، به خصوص اگر پشت گوش ها و شکمش را نوازش کنید قطعاً صدای خر خر این حیوان دوست داشتنی را خواهید شنید.

البته خرخر کردن گاهی هم به معنای این است که گربه در حال درد کشیدن است. باید تفاوت حالت های مختلف خر خر کردن گربه ی خود را بشناسید تا خوب بتوانید مشکلش را تشخیص دهید. اگر احساس کردید گربه درد می کشد سریعاً به دامپزشک مراجعه کنید.

لیس زدن

درسته! گربه شما صرفاً از روی عادت نیست که شما رو لیس میزند. گربه ها وقتی شما را لیس می زنند که خیلی با شما احساس راحتی داشته باشند و در اینصورت با این کار سعی میکنند تا بوی خودشان را با شما یکی کنند. این رفتار به آن ها کمک می کند تا حس آرامش بیشتری داشته باشند و این حس را به آن ها می دهد که شما مثل خانواده ی آنها هستید.

گربه من را دوست دارد

پلک زدن با آرامش

تابحال پیش آمده که گربه ی شما آرام در گوشه ای نشسته باشد و شما را نگاه کند و به آرامی پلک بزند؟ این به خوبی نشان می دهد که این حیوان به شما اعتماد دارد و از بودن در کنار شما حس خوبی دارد. به این رفتار “بوسه ی گربه ای” گفته می شود. زمانی که احساس کردید گربه ی شما در حال فرستادن بوسه ای گربه ای به سمتتان است، شما هم اینکار را تکرار کنید. با اینکار شما هم به گربه ی خود نشان می دهید که دوستش دارید و به او اعتماد دارید.

نشان دادن شکمشان به شما

اگر کودک شما ناگهان جلویتان زمین بخورد و چرخ بزند شاید نگران کننده به نظر برسد، اما اگر گربه ی شما ناگهان اینکار را انجام داد شما خوش شانس ترین فرد روی زمین هستید. گربه ها معمولاً فقط در حضور افرادی که حس اطمینان تمام و کمال به آن ها می دهند اینکار را انجام می دهند. این رفتار به این معنی است که گربه شما حس بسیار خوبی به شما دارد و از حضور شما بسیار خوشحال است.

مالیدن گونه ها به شما

گربه ها اگر شما را دوست داشته باشند و در کنار شما احساس راحتی داشته باشند قطعاً به شما نزدیک می شوند و گونه ی خود را به شما می مالند. این به معنی است که می خواهند با شما دوست شوند و از حضور شما بسیار خرسند هستند.

چرخیدن کنار شما

گربه ی شما درصورتی که دوستتان داشته باشد از هر فرصتی استفاده خواهد کرد تا نزدیک شما باشد و کنارتان لم بدهد. اگر گربه شما براحتی روی پاهایتان می خوابد یا دست شما را می گیرد قطعاً عاشقانه دوستتان دارد و می خواهد شما هم دوستش داشته باشید.

حالا شما می دانید که گربه ی ملوس و عزیزتان چگونه به شما ابراز علاقه می کند. مهم ترین نکته برای والدین یک گربه این است که متوجه باشند گربه، سگ نیست و انتظاراتشان معقولانه تر باشد.