برای اینکه بهداشت گربه خود را رعایت کنید، باید این کار را برای تمام جوانب گربه و نگهداری از آن انجام دهید. یعنی هم گربه و هم محیط زندگی گربه باید تمیز و بهداشتی باشد. در زیر به چند مورد از مواردی که برای بهداشت باید انجام شود می پردازیم.

حمام و شستشو گربه

درست است که گربه مدام خود را لیس می زند و به اصطلاح تمیز می کند، اما نباید حمام کردن گربه را نیز فراموش کنیم. گربه باید هرچند وقت یک بار با آب و شامپوی مخصوص شستشوی حیوانات شسته شود. توجه داشته باشید که محیط حمام گرم باشد و آب نیز کمی بالاتر از دمای بدن گربه باشد. او را به آرامی بشویید تا حس کند او را نوازش می کنید و فرار نکند. به این نکته نیز توجه داشته باشید که آب درون گوش های گربه نرود چون باعث عفونت می شود. بعد از حمام نیز با حوله نرم و سشوار با باد ملایم او را خشک کنید.

رسیدگی به وضعیت مو های گربه

باید تقریبا هر روز موهای گربه خود را شانه بزنید. این به اندازه موی گربه ارتباطی ندارد و اگر بلند یا کوتاه باشد این کار باید همیشه انجام شود. با شانه کردن موهای مرده می ریزد و گربه هنگام لیسیدن خود آن ها را نمی خورد. هم چنین اگر گربه موهای بلندی داشته باشد، از گره خوردن موهای آن جلوگیری می شود. وقتی موهای گربه را شانه می زنید، می توانید به دقت بدن او را مشاهده کنید و اگر برآمدگی زخم یا حساسیت داشت آن را زودتر متوجه شوید.

تمیز کردن چشم، گوش و دندان گربه

بهداشت دهان گربه نیز بسیار مهم است. گربه ها مانند سگ ها نمی گذارند که دندان هایشان را مسواک بزنیم. باید برای این کار گربه را سالی یک یا دوبار به دامپزشکی ببریم. دامپزشک گربه را بیهوش می کند و جرم را از دندان ها او پاک می کند و حتما چشم های گربه نیز باید تمیز شوند. در بهداشت گربه پرشین چشم بیشترین اهمیت را دارد زیرا بعضی از گربه های این نژاد، ترشح چشم زیادی دارند و اگر این ترشحات تمیز نشوند ممکن است باعث عفونت چشم شود. گوش ها نیز باید تمیز شوند. برای این کار اگر گربه اجازه آن را نمی دهد حتما باید آن را به دامپزشکی ببریم.

آیا برای بهداشت گربه نیاز به دامپزشک است؟

بهداشت گربه های خانگی نیز انجام می شود اما اگر گربه برای این کار مقاومت کرد و اجازه نداد که به طور مثال گوش هایش را تمیز کنیم، باید او را حتما پیش دامپزشک ببریم. آن ها نحوه برخورد با گربه ها را بهتر می دانند و می توانند این کار را بهتر انجام دهند. نباید برای اینکه گربه را تمیز کنیم یا بهداشتش را رعایت کنیم به گربه آسیبی برسد.

آیا عقیم کردن گربه در بهداشت و سلامتی آن تاثیر دارد؟

اخته کردن یا عقیم کردن گربه به سلامتی او کمک می کند. گربه های نر و ماده ای که عقیم می شوند، از عفونت های دستگاه تناسلی در امان می مانند. گربه های ماده سرطان پستان یا رحم را مبتلا نمی شوند. گربه های نر نیز از سرطان بیضه یا مشکلات پروستات مصون می مانند.

برای بهداشت گربه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای بهداشت و سلامت گربه باید نکاتی را نیز رعایت کرد. از شانه مناسب برای موهای گربه استفاده کنید و اگر می خواهید گربه را بشویید، حتما از شامپوی مخصوص گربه ها استفاده کنید. برای کوتاه کردن ناخن های گربه از سوهان یا ناخن گیر مخصوص گربه استفاده کنید. محل زندگی گربه و جای دستشویی او را همیشه تمیز نگه دارید.